Když Sisi cestuje... No.2

5. srpna 2017 v 11:14 | Sisi |  Deník

KDYŽ SISI CESTUJE
NO. 2

Do Bristolu (mého nového domova na nadcházející týden) přijíždím kolem jedné v noci a připadám si jako vyschlá studna, jelikož už jsem přes deset hodin bez vody a jídla. Kdo by si ted říkal, že deset hodin přece ještě není tak hrozný, tak vás musím upozornit, že jsem extrémně žravý člověk. Deset hodin je pro mě utrpení.


S Ajuškou se chvilinku hledáme, protože zastávka mého autobusu není pořádně označená, ale po pár minutách jí vidím běžet mým směrem a bez rozmyslu se k ní hrnu. Ajuška byla osm let moje spolužačka na gymplu, ale překvapivě jsme se víc sblížily až poslední rok. Nikdo pro ni neměl pořádně pochopení a většinou byla v ústraní, přestože je neskutečně chytrá, komunikativní a vtipná. Když po škole odjela do Anglie, zjistila, že patří tam. Nenarodila se do správného státu.

V červnu mi nabídla, jestli za ní nechci přijet a procestovat s ní kousek Anglie a já nemohla říct ne. Tohle byl můj sen. A teď jsem tady. S kufrem, svými penězi v kapsách a Ajuškou po boku. Jdeme Bristolem k jejímu bytu a já se rozplývám jako malé děcko. Zrovna tady končí nějaký velký festival a všude v ulicích jsou podnapilí nebo přinejmenším hodně veselí lidi, kteří už ani nerozeznávají své přátelé, takže se seskupují do náhodných skupinek a dělí se o alkohol a trávu. Tráva jde cítit všude.

Fotka uživatele Silvie Šmardová.

Bytový komplex, kde Ajuška s Adamem a Val (angličani jak se patří) bydlí, mě ohromí tak, že jím procházím s otevřenou pusou. Ajuška mi říká, že je to stará přestavěná továrna a že je to tady úplně normální. Byt je nádherný, prostorný a naprosto jiný, než na co jsem zvyklá z našich králíkáren. Bohužel jsem ale po cestě tak unavená, že už ani nemám sílu prohlédnout si ho pořádně a ulehám do postele (ještě před tím jsem vypila asi litr vody naráz).

S Ajuškou se probouzíme spíše dopoledne než ráno, děláme si snídaní, já se rozplývám nad bytem, do kterého velkými okny proudí světlo z téměř bezmračné oblohy. Pak se oblékáme a jdeme na obhlídku Bristolu, ve kterém už pomalu končí výše zmíněný festival, což znamená, že je v ulicích spousta lidí, spousta jídla a spousta nadaných umělců, pro které ale nemám moc drobných.

Fotka uživatele Silvie Šmardová.

Katedrála v Bristolu není tak slavná jako katedrála Sv.Víta v Praze, ale řekla bych, že se jí téměř vyrovná. Z části ještě katolická, z větší ale už protestanská budova vypadá zvenku mnohem menší, než je ve skutečnosti vevnitř. Architektura je krásná, plná anglických tradičních prvků (často není strop vymalován, ale ponechán z cihel, jak to mají angličani rádi a vypadá to fakt hezky). Jelikož je katedrála stále funkční (už od roku 1140!), tak zde potkáváme kněze, který právě dává rady nějakému mladému páru. Jak se dočítáme, stavba se budovala přes sedm set let.

Když hledáme WC, náhodou narážíme na dveře vedoucí do zahrádky, která je volně přístupná, stejně jako celá katedrála (bez poplatku vážně) a odtud je pohled na celou stavbu snad ještě hezčí. Zahrádka je plná květinek, zelené trávy a lavičky mají své jméno po zemřelých. Na jednu usedáme a užíváme si krásného dne. Fotka o odstavec výše je právě z tohoto místa.


Dál mě Ajuška bere na vyhlídku, z které prý uvidím celý Bristol jako na dlani. Nachází se na největším kopci Bristolu, což je pro mě něco jako každodenní cesta do školy. Na vyhlídku vede cesta přes krásný udržovaný park se zahrádkami, malou říčkou a veverkami běhajícími nám pod nohami.

Fotka uživatele Silvie Šmardová.

Právě v tento čas byl Bristol zahalený pod mrakem, což ale bylo dobře, protože bylo i tak asi 24 stupňů a to je pro angličany už téměř nesnesitelné. Nejvyšší budova na fotce je věž Bristolské univerzity... jo univerzita. Tohle je jedna z menších univerzit Anglie. Po krásné vyhlídce scházíme znovu dolů k řece a k dokům, kde se odehrává největší část festivalu a Ajuška mě bere do jedné dost "hipster" restaurace. Je to starý kontejner přestavěný na něco jako bistro/fastfood/restaurace a je to fakt pecka.

Fotka uživatele Silvie Šmardová.

Pamatuje si, jak jsem říkala, že jsem extrémně žravá? Tak přesně v tenhle moment první den v Anglii jsem zjistila, jak moc jsem pozadu, protože angličani jsou očividně mistři v nafukování žaludku. Za necelých devět liber jsem dostala oběd i večeři zároveň a to mě překvapilo moc mile, ale co mě překvapilo ještě víc... Ajuška to snědla. Ajuška, která vypadá jako Barbie panenka, to snědla a já se tam vedle ní lapotila s hranolkama a modlila se, abych je po cestě nevyzvracela. "To si zvykneš, mě to taky chvíli trvalo," usmívá se na mě a odnáší prázdný tác, zatímco já si nechávám svůj zbytek zabalit s sebou.

Domů docházíme až navečer a jsme obě spokojené, protože to byl krásný den a obě jsme rády, že jsme zase chvíli spolu... daleko od školy, od spolužáků, od domova, kde každý každého pomlouvá... zkrátka, že jsme někde, kde můžeme být takové, jaké jsme a nemusíme se bát, co si o tom kdekdo pomyslí. Tady je to jedno, říká mi Ajuška, a dodává, že přesně tahle svoboda a tolerance jí doma chybí. Když se dívám na lidi kolem sebe... různé barvy, různého vyznání, různých někdy i extravagantních zálib a vzevření, musím s ní souhlasit. Druhý den s radostí odhazuji podprsenku.

________________________________

Vaše nostalgická Sisi

Pokračování
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aurora Akkaris | Web | 8. srpna 2017 v 13:49 | Reagovat

Jsem ráda, že tady už můžu vidět fotky - které se povedly! A díky fotce jídla mám teď (zase, jako pokaždé) hlad, děkuju xD
Každopádně je dobře, že jste si Anglii užívaly, a já se jdu s chutí podívat na třetí článek! ^^

2 Lucienne | Web | 13. srpna 2017 v 20:45 | Reagovat

Páni, tak takový výlet závidím. Když jsem byla v Anglii, Bristol jsem bohužel nenavštívila, ale jak tak koukám, v těch historických anglických městech je ta atmosféra všude stejně kouzelná. Taky jsem krmila veverky, akorát londýnské. :D  Super, že sis to užila :)

3 Sisi | Web | 14. srpna 2017 v 10:44 | Reagovat

[1]:[2]: díky holky! Výlet byl super, veverky jsou v Anglii asi všude stejně oprsklé :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama